Basın Duyuruları

Flux RSS
 
bioMérieux ve COPAN, mikrobiyoloji laboratuvarlarının otomasyonu ve etkinliği için işbirliklerinin ilk ticari başarısını duyurdu

22/03/2016.

Vücut dışı tanı alanında bir dünya lideri olan bioMérieux ve yenilikçi preanalitik çözümler için önde gelen bir üretici olan COPAN, birliklerinden doğan ilk ticari başarıyı duyurmaktan memnuniyet duyar. İki şirket, Ocak 2015'te mikrobiyoloji laboratuvarı otomasyonu ve etkinliğine yönelik çözümlerin dağıtım ve birlikte geliştirilmesi için stratejik bir ortaklık imzaladı. COPAN'ın otomasyon ve preanalitik alanındaki eşsiz teknik bilgisi ile bioMérieux'un mikrobiyolojik tanı alanındaki liderliğini birleştiren teklifleri, hem Avrupa'daki devlet laboratuvarı ve özel laboratuvarlar hem de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki referans laboratuvarlar tarafından çok iyi karşılanmıştır.
bioMérieux Lyon, Fransa'daki devlet hastanesi grubu (Hospices Civils de Lyon, HCL) tarafından kendileriyle birlikte çalışıp ana mikrobiyoloji laboratuvarlarını otomatize etmek ve böylece üç hastanenin laboratuvar faaliyetlerini tek bir noktada birleştirmek üzere seçilmiştir. Bu yeni birleştirilmiş laboratuvar, günde 1200'den fazla bakteriyoloji örneğini yönetecektir.

Enfeksiyöz Ajanlar Enstitüsü HCL Koordinatörü Profesör François Vandenesch, “Piyasadaki üç ana üretici arasındaki bir yıllık yapıcı rekabetten sonra, Lyon Enfeksiyöz Ajanlar Enstitüsü'nün (IAI) bakteriyoloji laboratuvarının otomasyonu için bioMérieux-COPAN çözümü (WASPLab™ ve VIRTUO™) seçilmiştir. IAI, Lyon şehrinin devlet hastaneleri için tek mikrobiyoloji laboratuvarı olacak ve otomatik bakteriyoloji platformu 7 gün 24 saat açık olacaktır. Bu iddialı projenin resmi açılışı 2017 yılının ikinci çeyreğinde yapılacaktır. bioMérieux, cihazların yanı sıra laboratuvarın mekânsal ve fonksiyonel organizasyonu için temel ortaktır.” diye belirtmiştir.

Gen-Bio özel tıbbi biyoloji laboratuvarı, uydu laboratuvarlardan örnekler alan yeni teknik mikrobiyoloji laboratuvarının otomasyonu için ortak bioMérieux-COPAN teklifi ile donatılan ilk laboratuvardır. Laboratuvar birleştirme ihtiyaçlarını karşılamak için özel hazırlanmış çözümü sayesinde, bioMérieux şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki referans laboratuvarların yanı sıra Birleşik Krallık ve Almanya'daki büyük mikrobiyoloji laboratuvarlarının otomasyonu için diğer sözleşmeleri sonlandırmaktadır. Birleşik Krallık'ta, Wolverhampton West Midlands'taki New Cross Hastanesi'nde Royal Wolverhampton NHS Trust Patoloji Hizmetleri tarafından bioMérieux-COPAN çözümü tercih edilmiştir.

bioMérieux CEO'su Alexandre Mérieux, “Mikrobiyoloji laboratuvarı çalışanlarının bioMérieux'e yönelik 50 yılı aşkın bir süredir devam eden güvenlerinden dolayı büyük gurur duyuyoruz. COPAN ile ortaklığımızdan sonra, genişlemiş çözüm portföyümüz müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve yeni operasyonel zorluklara değerli bir yanıt vermektedir. Bu ticari teklif, laboratuvar etkinliğini ve verimliliğini ve vücut dışı tanının tıbbi değerini daha fazla güçlendirmeye yönelik inovasyon stratejimizin bir parçasıdır.” demiştir.

Ortaklıklarının ilk yılının başarısına dayanarak, bioMérieux ve COPAN bu teklifin dağıtım anlaşmasını uluslararası olarak harekete geçirmektedir. 1 Ocak 2015 tarihinden beri, bioMérieux Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'ta COPAN WASP® ve WASPLab™ platformlarını dağıtmaktadır. 2015 yılının sonları itibariyle, bioMérieux İrlanda ve Avusturya gibi diğer Avrupa ülkelerinde, çoğu Asya-Pasifik ülkesinde (Çin, Japonya, Avustralya) ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki referans laboratuvarlarda dağıtım hakkına sahiptir. Ocak 2016'dan beri, bioMérieux'un Meksika, Şili, Kolombiya ve Brazilya'da da dağıtım anlaşması vardır.

COPAN Group CEO'su Stefania Triva, “Bu ortaklık, çözümü ilk benimseyenler için şimdiden değer üretmektedir; 2016 yılında kurulu sistemi büyük ölçüde geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz ve bu bizimle çalışmaya karar veren laboratuvarlara somut faydalara dair daha fazla kanıt sunacaktır.” diye belirtmiştir.

Açık ve modüler otomasyon görüşünü paylaşan bioMérieux ve COPAN araştırma ve geliştirme ekipleri, yeni mikrobiyoloji çözümleri ile mevcut teklifi zenginleştirecek ek iş akışı optimizasyonu, görüntüleme ve yazılım algoritmaları geliştirmek için yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.

bioMérieux-COPAN çözümü, mikrobiyoloji analizinin tüm farklı adımları boyunca bir örneğin otomatik işlenmesine imkân sağlamaktadır. Manuel ekim ve inkübasyon işlemleri, otomatik kap sürme sistemi olan WASP® Walk-Away Specimen Processor ve bakteri üremesini tanımlamak için gereken süreyi azaltan yenilikçi bir inkübasyon, görüntüleme ve dijital analiz sistemi olan WASPLab™ sistemi ile otomatize edilmekte ve standartlaştırılmaktadır. Bu cihazlar , bioMérieux’un kan kültürü için BacT/ALERT® ve VIRTUO™ ve bakteriyel tanımlama ve otomatik antibiyotik duyarlılık testi için VITEK® 2 ve VITEK® MS ürünlerini içeren otomatik cihaz aralığını zenginleştirmektedir.

 
COPAN Hakkında
 
Preanalitik alanındaki yenilikler ile ünlü COPAN, dünyada toplama ve aktarma sistemlerinin önde gelen tedarikçisidir. COPAN'ın preanalitik alanındaki yenilikleri arasında, gelişmiş akışkan dinamiği aracılığıyla geleneksel ve çağdaş mikrobiyoloji miktar tayinlerinin kalitesini artırdığını kanıtlayan patentli Flocked Swabs, ESwab™ ve UTM™ Viral Transport ürünleri bulunmaktadır. 1979 yılında kurulan COPAN, WASP® ve WASPLab™ ile Mikrobiyoloji Laboratuvarı Otomasyonu alanına başarılı bir giriş yapmıştır.
 
WASP® and WASPLab Hakkında 

WASP® Walk-Away Specimen Processor, mikrobiyoloji için sıvı örnek işlemeye yönelik gerçekten devrim niteliğinde bir cihazdır. WASP® otomatik ekim işleminin tüm yönlerini içeren kapsamlı bir sistem sunmaktadır: yerleştirme ve sürme, Gram lamı hazırlama, zenginleştirme besi yeri oluşturma ve Kirby-Bauer ve disk difüsyon işlemleri uygulama.

Laboratuvar yöneticileri ve teknoloji uzmanlarının çalışmalarını hızlandrmak üzere tasarlanan WASPLab™ sistemi, yüksek çözünürlüklü kültür kabı görüntüleri aracılığıyla mevcut laboratuvarları dijital mikrobiyoloji çağına taşımakta ve sonuçların hızını, yorumlanmasını, güvenilirliğini ve erişim kolaylığını artırmaktadır.

 

 


İngilizce tam metin için tıklayın (221.4 Ko)