HIV Tanı ve Yönetimi

HIV Tanı ve Yönetimi

Üçte ikisi Sahra Altı Afrika'dan olmak üzere tıbbi ve tanısal gelişmelere rağmen her yıl milyonlarca insan HIV/AIDS virüsü yüzünden hayatını kaybetmektedir. Hastalığın yayılmasını engellemek ve daha üstün bir teşhis ve yaşam kalitesi için HIV enfeksiyonunu etkili bir biçimde yönetmek için erişilebilir, esnek ve yüksek kaliteli bir test gerekli görülmektedir. En başından beri HIV enfeksiyonuna karşı verilen mücadeleye öncülük eden bioMérieux, her yerde daha iyi bir hasta bakım faaliyeti için her kesimin erişebileceği üstün HIV çözümleri sunmayı kendisine görev edinmiştir.

Seçimime ilave et

DAHA FAZLA BİLGİYE İHTİYACINIZ VAR MI?

Küresel bir mücadele

HIV istatistikleri (2011)*
 

 • 2.5 milyon yeni enfeksiyon
 • 1.7 milyon AIDS kaynaklı ölüm
 • Ölümlerin üçte ikisi Sahra Altı Afrika'da
 • Dünya çapında HIV virüsü taşıyan 34 milyon insan

*UNAIDS, WHO 2011

İlk kez 1980’lerde tanımlanan insan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV), insan bağışıklık sistemi1 için hayati olan beyaz kan hücrelerini hedef alan bir lentivirus, global ölçekte bir sorun haline gelmiştir. Vücut sıvıları aracılığıyla bulaşır – en yaygın olanı korunmasız seksüel temasla olanıdır. Tedavi edilmezse, kazanılmış bağışıklık yetmezliğine (AIDS) yol açar ve sonunda öldürür.

Tıbbi ilerlemeler, henüz etkin bir aşı veya kür olmamasına rağmen, HIV ile yaşayan insanların hastalık seyrini ve hayat kalitesini önemli ölçüde iyileştirmiştir. İyi HIV yönetimi erken teşhis ve antiretroviral tedavinin başlatılması (ART) ile birlikte en iyi uyarlanmış tedavilerin uygulanmasını sağlamak için devam eden görüntülemeyle yapılmaktadır. Ancak bu imkânlara erişim, tüm insanlar için mümkün olmamaktadır. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) gibi uzman organizasyonlar, yeni HIV enfeksiyonlarını azaltmak ve dünya çapında bu hastalıkla yaşayan insanların yaşam kalitesini iyileştirmek adına herkesin ulaşabileceği HIV eğitimleri, testleri, görüntülemeleri ve tedavileri üzerine stratejik bir odaklanma oluşturmuşlardır.

HIV/AIDS, 2011-2015 hakkında DSÖ Global sağlık sektörü stratejisinin 1. Stratejik Yönlendirmesi:
"HIV’den korunmayı, teşhisini, tedavisini ve bakım getirilerini optimize edin"

 

bioMérieux çözümleri: Yüksek kalitede, esnek ve erişilebilir

 • Yüksek Kaliteli, her HIV testi, platformu ve hizmeti gelişmiş hasta getirisine katkıda bulunur
 • Dünyanın her yerindeki hastalara ve risk altındaki nüfus için erişilebilirdir
 • En geniş çeşitlilikteki test ihtiyaçlarını ve kurulumları karşılayacak esnekliktedir

bioMérieux, HIV virüsünün keşfinden çok geçmeden 1985’teki ilk HIV tarama testlerini geliştirmiştir. O günden beri buluş yapmaya devam ettik ve bugün HIV’ın teşhisi ve takibiyle ilgili mevcut en geniş panellerden birine sahibiz. Amacımız, herkesin ulaşabileceği, sağlık ilintili her kuruluş ve sistemde bulunacak esnek, yüksek kaliteli HIV testlerinin ve tarama çözümlerinin kullanılmasını sağlamaktır.

Yüksek Kalite

Sunduğumuz her HIV testi, platformu ve hizmeti yüksek kalitede ve gelişmiş hasta getirisine katkı yapacak şekilde belirlenir.

 • Tanı testi için ultra hassas  4. Jenerasyon ELISA  ve Gelişmiş 4. Jenerasyon testler sunuyoruz. Bu testler eş zamanlı olarak HIV antikorlarını ve HIV1 p24 antijenini tespit ediyor, sadece antikor testi2 yapan testlerden daha erken etkin tespite imkân veriyor VIDAS® HIV DUO ULTRA ve VIDAS® HIV DUO Quick  testlerimiz HIV’i ilk enfeksiyon sırasında (1-3 hafta içinde), antikorların üretilmesinden bile önce tespit etmektedir. Erken tanı uygun bakıma daha hızlı başlama imkânı demektir. Antiretroviral tedaviler (ART) viral yükü düşük tutar, bulaşma3,4 riskini düşürür ve AIDS2 geliştirme şansını azaltır.
   
 • ART’in etkinliğini izlemek hastaların iyi planlanmış tedavi ve tedaviye olan direncin hızlı tespiti aracılığıyla hayat kalitelerinin  artışını sağlar. bioMérieux’nün NucliSENS EasyQ® HIV-1 v2.0 Nükleik Asit Sekans Tabanlı Amplifikasyon (NASBA)  teknolojisi ve moleküler işaretleme sayesinde güvenilir ve hassas gerçek zamanlı tespit sunmaktadır.    

 

Click to enlarge 

VIDAS®HIV DUO: Hızlı 4. jenerasyon testler

Kullanımı kolay VIDAS® HIV DUO testleri mükemmel analitik hassasiyet, HIV enfeksiyonunun düşük sınırlı tespiti ve yüksek p24 Ag hassasiyeti sunar*.
 

*KAYNAKLAR: Ly TD, et al. 2007 Jul;143(1):86-94. Epub 2007, Mar 28.
Miedouge M, et al. J Clin Virol. 2011 Jan;50(1):57-60. doi: 10.1016/j.jcv.2010.09.003.

 

Erişilebilir ve Esnek

HIV tanısına, tedavisine ve takibine erişilebilirlik, dünya çapında3,4 bu hastalıkla savaşmada hayati bir strateji olarak değerlendirilmektedir ve bioMérieux bu amaçla çözümler tasarlamaktadır. Biz dünya çapında farklı laboratuar şartlarına uygun, ekonomik, basit ve esnek çözümler sunmaktayız.

 • Hasta başı hızlı testler daha erişilebilir tarama yapmaya yardımcı olur, böylece daha çok insan daha erken test edilmiş olur. Bu düşük kaynaklı ülkeler için ve marjinalize olmuş veya yüksek risk grubundaki nüfuslar arasında özellikle önemlidir. Kullanımı kolay VIKIA® HIV 1/2 hassas (tam kan: 99.86%) ve özgül (tam kan: 99.95%) sonuçları 30 dakika içinde sunar. Yüksek kaliteli 3. Jenerasyon bir testtir, her yerde kullanılabilir: Su ve elektrik gerektirmez ve testler kapalı bağımsız paketlerde olup 4 -30°C arasında stabildir. VIKIA® HIV1/2 DSÖ tarafından verilen ön yeterliliğe sahiptir.

Kuru Kan Noktası protokolleri erişilebilirliği artırır

Kuru Kan Noktası (DBS) tam kandan birkaç damlanın filtreli kâğıda damlatılmasıyla numuneleri basit ve ekonomik olarak toplama ve aktarma imkânı sunar. Numuneler laboratuar dışında toplanabilir, hatta uzak yerlerden ve her türlü iklimden merkezi test noktalarına getirilebilirler.

 • NucliSENS® HIV çözümü tarama için çok yönlülük ve güvenirlik sunar. Test etme kapasitesi çeşitli laboratuarların ihtiyaçlarını karşılamak için günde bir teknisyen ile 8’den başlayıp 1000’in üzerinde sayıdaki numuneye uyarlanabilir. Sistem rutin test için plazmayla çalışır veya uzaktan test için ilave esneklik sunan Kuru Kan Noktası (DBS) ile çalışır. Test hem manuel NucliSENS® miniMAG® hem de otomatik NucliSENS® easyMAG® olarak yapılabilir. NucliSENS easyQ® HIV-1 v2.0 viral yük seviyeleri düşük olsa bile yüksek hassasiyetle basit ve hızlı tespit sunar. NucliSENS easyQ® HIV-1 v2.0 DSÖ tarafından verilen ön yeterliliğe sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen DSÖ Teşhis Programı Raporları Ön Yetkilendirmesine bakın:
   
 • NucliSENS easyQ® HIV-1 v2.0 OTOMATİK
 • NucliSENS EasyQ® HIV-1 v2.0 YARI-OTOMATİK

 

Gereklilik bioMérieux çözümü
Önleme/teşhis
 
 
 
Tarama
 
 

 

Tecrübe ve adanmışlık

bioMérieux: bir HIV ortağı

“Global halk sağlığı çözümü,özellikle AIDS ile ilgili olanlar için bilim adamlarını kapsayan disiplinler arası yaklaşımlarda devlet-özel ortaklıklarında, insanlık sorunlarıyla ilgilenen endüstriyel yapım bilgisinde bulunabileceğine tamamen ikna oldum.”

-Alain Mérieux, bioMérieux’nün kurucusu

HIV/AIDS ile savaşmak toplulukta, ülkede ve dünya çapında işbirlikçi yaklaşım gerektirir. bioMérieux’de, bizler bu yaklaşıma araştırma, geliştirme, eğitim ve sosyal sorumlulukla katkıda bulunmaya kendimizi adadık.

HIV/AIDS salgın hastalığının önündeki uzun tecrübemiz ve mikrobiyolojideki uzmanlığımız, bu sorunla uğraşan ön saflarda bakım sağlayanların ve devlet sağlık kuruluşlarının ve NGO’ların ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlamaktadır. Bu sebeple yüksek kaliteli global ve optimum korunma ve bakımın çoklu kesimlerini hesaba katan bir teklif oluşturduk. Teklifimizde esnekliği amaçlıyoruz çünkü herkesin HIV eğitimi, teşhisi ve kaliteli bakım eğitim alma hakkı olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda HIV/AIDS’in, hastaları savunmasız bırakan diğer hastalıklara içinden çıkılmaz bir şekilde bağlı olduğuna inanıyoruz. Diğer bioMérieux ürün hatları – diğerleri arasından– viral/bakteriyel/mayasal enfeksiyonları, hepatiti, tüberkülozu ve malaryayı hedeflemektedir.

 

HIV/AIDS’e karşı günlük savaşımızda kaliteli teşhis ve dünya çapında optimum bakımı desteklemek için tarama testleri sağlayan uzun dönemli ortağınız olarak bioMérieux’ye güvenebilirsiniz.

 

 1. Cunningham, A.; Donaghy, H.; Harman, A.; Kim, M.; Turville, S. (2010). "Manipulation of dendritic cell function by viruses". Current opinion in microbiology 13 (4): 524–529. doi:10.1016/j.mib.2010.06.002. PMID 20598938.
 2. Moyer, VA. Annals of Internal Medicine Clinical Guidelines: Screening for HIV: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. April 30, 2013
 3. CDC. Proven Prevention Methods. June 2012.
 4. WHO Global health sector strategy on HIV/AIDS, 2011-2015
Bu çözüm ürünlerini görmek için tıklayın
Çözüm aşağıdaki ürünleri içerir. Detayları görmek için ürünlere tıklayın
Pioneering diagnostics